harry potter kamen mudrcu 6. kapitola #2

25. dubna 2013 v 11:53 | Míša |  Kámen Mudrců - Kniha online

Kapitola šestá

Nástupiště devět a tři čtvrtě

Obrátil se zpátky k Harrymu.
"Brzo zjistíš, že některé kouzelnické rodiny jsou daleko lepší než jiné, Pottere. Přece by ses nechtěl přátelit s takovými, co za to nestojí. V tom ti mohu být nápomocný."
Natáhl ruku a podával mu ji, Harry ji však nestiskl.
"Díky, ale myslím, že sám dokážu posoudit, zač kdo stojí," řekl chladně.
Draco Malfoy nezrudl, jeho bledé tváře však dostaly růžový nádech.
"Na tvém místě bych si dával pozor, Pottere," pronesl pomalu. "Pokud nebudeš zdvořilejší, dopadneš jako tvoji rodiče. Ti také nevěděli, co je pro ně dobré. Když budeš držet s takovou holotou, jako jsou Weasleyovi a ten tvůj Hagrid, padne to i na tebe."
To už Harry i Ron byli na nohou. Ron měl tvář stejně rudou jako vlasy.
"Řekni to ještě jednou!" vyzval Malfoye.
"Snad byste se do nás nechtěli pustit?" ušklíbl se Draco.
"Jestli okamžitě nevypadnete, tak ano," řekl Harry s větší odvahou, než jakou doopravdy cítil, poněvadž Crabbe i Goyle byli o dost větší než on a Ron.
"Ale nám se ještě odtud nechce, co říkáte, hoši? My jsme už všecko snědli, a jak vidím, vám ještě něco zbylo."
Goyle vztáhl ruku po čokoládových žabkách vedle Rona - Ron se na něj vrhl, ale ještě než se ho vůbec stačil dotknout, Goyle strašlivě zařval.
Na prstu mu visela krysa Prašivka, malé ostré zoubky mu zabořila hluboko do jednoho článku - Crabbe a Malfoy spěšně couvali, zatímco Goyle vřískal a mával Prašivkou sem tam, a když krysa konečně odletěla a narazila do okna, všichni tři okamžitě zmizeli. Možná si mysleli, že mezi cukrovím číhají ještě další krysy, nebo snad zaslechli kroky, poněvadž vzápětí se ve dveřích objevila Hermiona Grangerová.
"Co se to tu děje?" zeptala se při pohledu na cukroví rozházené po zemi a na Rona, který právě zvedal Prašivku za ocas.
"Myslím, že jí vyrazil dech," řekl Ron Harrymu, ale pak si prohlédl Prašivku důkladněji. "Ne - to by jeden nevěřil! Ona už zase usnula."
Prašivka opravdu spala.


"Ty jsi už někdy Malfoye viděl?"
Harry mu vysvětlil, jak se spolu setkali na Příčné ulici.
"O jejich rodině jsem už slyšel," řekl Ron ponuře. "Byli mezi prvními, kdo přešli zpátky na naši stranu, když Ty-víš-kdo zmizel. Tvrdili, že je očaroval, ale můj taťka tomu nevěří. Říká, že Malfoyův otec nepotřeboval žádnou výmluvu, aby se přidal na stranu Zla." Obrátil se k Hermioně. "Co pro tebe můžeme udělat?"
"Měli byste si pospíšit a převléknout se. Teď jsem byla vepředu zeptat se strojvedoucího; říkal, že už jsme skoro na místě. Poslyšte, neprali vy jste se tady? Přijdete do maléru, ještě než vůbec přijedeme do Bradavic!"
"To se prala Prašivka, my ne," zaškaredil se na ni Ron. "Byla bys tak hodná a šla ven, než se převlékneme?"
"No ovšem - přišla jsem k vám jen proto, že ti venku se chovají jako malé děti, běhají po chodbičkách sem a tam," nafoukla se Hermiona. "A mimochodem, máš špinavý nos, jestli o tom nevíš."
Ron se na ni nasupeně díval, dokud neodešla. Harry vyhlédl z okna. Smrákalo se a on spatřil hory a lesy pod nachovou oblohou. Vypadalo to, že vlak opravdu zpomaluje.
Oba chlapci si sundali bundy a oblékli si dlouhé černé hábity. Ron ho měl tak krátký, že mu pod ním byly vidět trenýrky.
Pak už se celým vlakem rozlehl hlas: "Za pět minut budeme v Bradavicích. Svá zavazadla nechte prosím ve vlaku, dopravíme je do školy zvlášť."
Harry cítil, jak se mu nejistotou svírá žaludek, a viděl, že Ron pod svými pihami zbledl. Nacpali si do kapes poslední cukroví a připojili se k zástupu, který se tlačil v chodbičce.
Vlak opravdu zpomaloval, až nakonec zastavil. Všichni se tlačili ke dveřím a ven na maličké, zešeřelé nástupiště. Harry ucítil studený večerní vzduch a zatřásl se. Potom se nad hlavami studentů zakymácela lampa, a Harry uslyšel povědomý hlas: "Prváci! Všichni prváci sem! Jseš v pořádku, Harry?"
Nad mořem hlav zářil radostí Hagridův obrovský zarostlý obličej.
"No tak, všechny za mnou - eště je tu nějakej prvák? Dávejte pozor na cestu! Všechny prváci za mnou!"
Klouzali a škobrtali za Hagridem dolů po nějaké příkré, úzké pěšině. Po obou stranách byla taková tma, až si Harry říkal, že tam musí být hustý les. Nikomu nebylo do řeči. Neville - ten chlapec, kterému se pořád ztrácela žába - jednou či dvakrát zafňukal.
"Za chvilku prvně uvidíte Bradavice," zavolal na ně Hagrid přes rameno, "jen co projdeme toudle zatáčkou."
Hned nato zaznělo hlasité "Óóóóóó!"
Úzká pěšina náhle vyústila na břeh velkého černého jezera. Na vrcholu vysoké hory na protějším břehu se tyčil obrovský hrad s množstvím věží a hlásek a jeho okna zářila do nebe plného hvězd.
"Do každýho člunu jen čtyry!" křikl Hagrid a ukazoval na dlouhou řadu loděk, které na ně čekaly u břehu. K Harrymu a Ronovi si do loďky přisedli Neville a Hermiona.
"Nastoupili už všichni?" houkl Hagrid, který měl loďku sám pro sebe. "Takže - JEDEM!"
A celá flotila loděk naráz vyrazila vpřed a klouzala po jezeře, které bylo hladké jako sklo. Všichni mlčeli a upírali oči na obrovský hrad na obzoru. Tyčil se nad nimi výš a výš, jak připlouvali blíž a blíž k útesu, na kterém stál.
"Sehnout hlavy!" zařval Hagrid, jakmile první čluny dorazily k útesu; všichni se shýbli a loďky s nimi propluly clonou z břečtanu, za níž zel na přední straně útesu široký otvor. Proud je unášel temným tunelem, jako by mířili přímo pod hrad, až dorazili do jakéhosi podzemního přístavu, kde se s námahou vyškrábali na břeh plný kamení a oblázků.
"Poslechni, ty tam! To je tvůj žabák?" zeptal se Hagrid, jak si ještě prohlížel loďky, ze kterých vystupovali.
"Trevore!" vykřikl Neville šťastně a vztáhl k němu ruce. Potom už ve světle Hagridovy lampy šplhali strmou pěšinou ve skalách, až konečně stanuli na hladkém, vlhkém trávníku přímo pod hradem.
Pak ještě vystoupili po kamenném schodišti a shlukli se před mohutnou vstupní branou z dubového dřeva.
"Jste všichni? Ty tam, máš toho svýho žabáka?"
Hagrid zvedl svou obrovskou pěst a třikrát zabušil na hradní bránu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama